Utrata wzroku jest potężnym ciosem nie tylko dla osoby, która się z nim zmaga, ale i dla jej otoczenia. Należy od podstaw nauczyć się codziennego funkcjonowania oraz pomagania takiej osobie. Laski ortopedyczne Szczecin stanowią dużą pomoc. Warto jednak uzupełnić ją odpowiednią wiedzą.
Istnieje kilka zasad, które należy wdrożyć do życia, jeśli przebywamy z osobą niewidzącą. Znając je, można przede wszystkim pomóc i dodać otuchy tym, którzy utracili wzrok.
Laski ortopedyczne białe są sygnałem informującym nas o tym, że w pobliżu znajduje się osoba niewidoma. Czy można do niej od razu podbiec i pomóc przejść przez na przykład pasy? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Czym się charakteryzują laski ortopedyczne dla niewidomych?
Przy osobach, które mają problem z narządem wzroku, tego typu sprzęt medyczny na NFZ Szczecin będzie nieco inne niż dla tych, którzy widzą normalnie. Taki sprzęt wyróżnia się przede wszystkim obecnością specjalistycznych części. Dla osób niewidomych dedykowana jest laska biała.
Laska umożliwiająca funkcjonowanie osoby, która nie widzi dodaje pewności siebie oraz bezpieczeństwa na co dzień. Dzięki wbudowanemu sygnalizatorowi na bieżąco informuje o przeszkodach na drodze. Wiadomo, że podczas zwykłego spaceru w parku można napotkać różne nierówności, kamienie czy inne elementy mogące spowodować wypadek.
Laski ortopedyczne Szczecin białe są odporne na czynniki zewnętrzne dzięki temu, że są wykonane z aluminium lub grafitu. Jednocześnie cechuje je niespotykana lekkość. Taką laskę można również sprawnie złożyć i przewieźć na przykład samochodem.
Ta charakterystyczna laska stanowi jasny komunikat na ulicy, mówiący o tym, że przebywamy w otoczeniu osoby niewidomej. Czy do takiej osoby należy natychmiast podejść i zaoferować swoją pomoc? O zasadach postępowania w kontakcie z niewidomymi będzie poniżej.
Laski ortopedyczne białe informują nas o obecności osoby niewidomej. Co wypada, a co nie w takiej sytuacji?
Sprzęt to nie wszystko. Laski ortopedyczne ułatwiają codzienne funkcjonowanie, ale mimo tego często potrzeba słynnej pomocnej dłoni, aby usprawnić przebieg pewnych czynności. Poniższe rady nie doprowadzą do niezręcznej sytuacji w kontakcie z osobą niewidomą.
- W kontakcie z osobą niewidzącą, należy być przede wszystkim uprzejmym. Agresywny ton, który pojawia się u niektórych mimowolnie, może przestraszyć osobę poruszającą się o białej lasce.
- Tego typu sprzęt medyczny Szczecin nie ułatwiają wszystkiego. Niektórzy niewidzący stale chcą przebywać w towarzystwie innych osób, aby czuć się bezpieczniej. Dyskutując z niewidomym należy kierować głowę w jego stronę, a nie osoby towarzyszącej.
- Widząc osamotnioną osobę niewidzącą na przykład przy przejściu dla pieszych, warto najpierw życzliwe zapytać ją czy potrzebuje pomocy, zamiast działać od razu chwytając ją za ramię.
- Laski ortopedyczne białe informują nas o ślepocie, która jest tematem trudnym. Najlepiej podejść do niego z wyczuciem, akceptacją i poszanowaniem prywatności drugiej strony.
- Podczas codziennego przebywania z osobą niewidomą należy dbać o to, aby przedmioty były kładzione zawsze w tym samym miejscu. Nie zaburza to porządku i uczy dobrej organizacji.
- Często widząc osoby, obok których widoczne są także białe laski ortopedyczne, chcemy podejść i po prostu zamienić słowo, aby umilić dzień takiej osobie. Pamiętajmy, że po skończonej rozmowie należy poinformować osobę niewidzącą, że się od niej odchodzi.
Laski ortopedyczne mają różne rodzaje. Jakie inne oprócz białych są dostępne na rynku?
Laski ortopedyczne drewniane zachwycają już od samego początku swoim oryginalnym wyglądem. Charakterystyczne wzory potrafią umilić czas korzystania z takiego sprzętu. Mogą mieć metalowy uchwyt lub być wykonane z tworzywa.
Osoby, które mają problem z nadwagą powinny postawić na laskę z drewna giętego na mokro. Przy takim sprzęcie dobrze odnajdą się również wysocy pacjenci. Warto tutaj zaznaczyć, że większość lasek drewnianych można dostosować do wzrostu użytkownika poprzez na przykład skrócenie.
Sprzęt medyczny refundacja NFZ Szczecin z gumowym uchwytem będą idealne dla osób, które lubią być aktywne na co dzień. Taki sprzęt wówczas dobrze przylega na dłoni i dzięki temu zwiększa dynamiczność użytkownika. Uchwyt z gumy jest poza tym przyjemny w dotyku, bez względu na panujące temperatury.
Aluminiowe laski natomiast są bardzo wytrzymałe i ponadto większość z nich ma opcję regulacji wysokości. Przy podróżowaniu autem czy innym środkiem transportu, można taką laskę szybko złożyć i cieszyć się komfortem podróży.
Część seniorów sięga po laski ortopedyczne w wersji ze zdobieniami, aby przyjemniej się z nich korzystało. Atrakcyjne uchwyty, wzory na całej długości laski to dla niektórych ważny walor estetyczny.
Jako zespół Bart-med.pl oferujemy sprzęt medyczny na NFZ Szczecin, który przypadnie do gustu najbardziej wymagającemu użytkownikowi. Koszty takiego sprzętu mogą być pokryte przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zobacz naszego bloga i dowiedz się jaki sprzęt rehabilitacyjny jest refundowany . Zapraszamy także do naszego sklepu. W razie problemów z wyborem laski, można liczyć na nasze wsparcie.
Przeczytaj także:
Jaki sprzęt rehabilitacyjny na kręgosłup?