Jaki sprzęt rehabilitacyjny na kręgosłup?

Jaki jest najlepszy sprzęt rehabilitacyjny do ćwiczeń w leczeniu kręgosłupa? Jakie są korzyści z ćwiczenia na tym konkretnym sprzęcie i jaka jest różnica między sprzętem fitness a medycznym certyfikowanym sprzętem rehabilitacyjnym?

Ten artykuł wyjaśnia, jak sprzęt rehabilitacyjny może spowodować znaczną różnicę w leczeniu pacjentów z bólem pleców i szyi oraz tych po urazach obejmujących kręgosłup i jego okolice. Podamy również przykłady ćwiczeń rehabilitacyjnych, które umożliwią utrzymywanie zdrowia kręgosłupa w warunkach domowych.

sprzęt do rehabilitacji

Maszyna do rozciągania pleców

Ten sprzęt rehabilitacyjny mobilizuje kręgosłup lędźwiowo-piersiowy, aktywując docelowe mięśnie w płaszczyźnie strzałkowej. Pozwala osobom z silnym i długotrwałym bólem (o niskim nasileniu) pleców oraz brakiem koordynacji i/lub siły na wykonywanie ćwiczeń mobilizujących i wzmacniających.

Ruch jest bezpieczny, ponieważ jest kontrolowany i dlatego powoduje minimalny dyskomfort. Dodatkowo to innowacyjne urządzenie wyposażone jest w zaawansowane oprogramowanie do testowania i pomiaru siły izometrycznej oraz mobilności kręgosłupa lędźwiowo – piersiowego w płaszczyźnie strzałkowej.

rehabilitacja po operacji haluksa ćwiczenia

Na jakie schorzenia pomaga maszyna do rozciągania pleców?

Ten sprzęt rehabilitacyjny jest idealnym urządzeniem do leczenia następujących schorzeń związanych z bólem pleców:

Jak działa maszyna do rozciągania pleców?

Biomechanika jest najważniejszym elementem. Dobrze zaprojektowane ćwiczenie pleców zapobiega szkodliwym ruchom, jest łagodne dla stawów, ale bardzo męczące dla mięśni i można je łatwo dostosować do każdej osoby. Ponadto wiele badań wykazało, że ćwiczenia mogą działać jak lekarstwo na bolące stawy.

Kręgosłup jest jednak bardzo złożoną strukturą, na którą składają się kręgi, dyski, więzadła, dynamicznie działające mięśnie rotatorów i mięśnie międzykręgowe oraz duże, przeważnie statycznie działające mięśnie podtrzymujące.

jakie ćwiczenia po operacji haluksa

Gdy do tego dochodzi ból pleców i utrata koordynacji, rozpoczęcie terapii ruchowej w sposób kontrolowany stanowi wyzwanie. W związku z tym wymagane są medyczne urządzenia do rozciągania pleców, które izolują obszar docelowy i zapewniają całkowitą kontrolę ruchu i obciążenia.

Budowa maszyny do rozciągania pleców

Zazwyczaj ten sprzęt rehabilitacyjny do rozciągania pleców składa się z:

Urządzenie do rotacji tułowia

Urządzenie do rotacji tułowia mobilizuje dolną część pleców (kręgosłup lędźwiowy/torakalny) w płaszczyźnie poprzecznej, aktywując mięśnie rotacyjne. Skuteczne mocowanie górnej i dolnej części ciała zapewnia izolowany ruch rotacyjny. Mechanizm mocujący oparty jest na regulowanym trójkątnym mocowaniu miednicy i blokowanych podkładkach pod ramiona.

sprzęt do rehabilitacji

Budowa urządzenia do rotacji tułowia

Sprzęt rehabilitacyjny do rotacji tułowia zawiera w swojej budowie:

W czym może pomóc urządzenie do rotacji tułowia

Urządzenie jest idealne do leczenia następujących dolegliwości bólowych pleców:

Ćwiczenia rehabilitacyjne na kręgosłup

Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne ćwiczenia, które poprawią naszą kondycję fizyczną oraz wspomogą mięśnie grzbietu wspierając ogólną rehabilitację.

Rozciąganie od kolan do klatki piersiowej

Czy chcesz zapobiec bólowi pleców? Zastosowanie tych ćwiczeń sprawia, że nasze plecy są rozciągnięte i wzmocnione. Powtórz każde ćwiczenie kilka razy, a następnie zwiększaj liczbę powtórzeń, gdy ćwiczenie staje się łatwiejsze. Ich długotrwałe stosowanie poprawia krążenie i pomaga zapobiec problemom z kręgosłupem.

Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami i stopami płasko na podłodze. Używając obu rąk, podciągnij jedno kolano i przyciśnij je do klatki piersiowej. Napnij mięśnie brzucha i dociśnij kręgosłup do podłogi. Wytrzymaj przez 5 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz z przeciwną nogą. Wróć do pozycji wyjściowej, a następnie powtórz z obiema nogami jednocześnie. Powtórz każde rozciąganie 2 do 3 razy – najlepiej raz rano i raz wieczorem.

rehabilitacja po operacji haluksa ćwiczenia

Rozciąganie rotacyjne dolnej części pleców

Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami i stopami płasko na podłodze. Trzymając ramiona mocno na podłodze, przetocz zgięte kolana na jedną stronę. Wytrzymaj przez 5-10 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz na drugą stronę. Powtórz każde ćwiczenie 2 do 3 razy – najlepiej raz rano i raz wieczorem.

Ćwiczenie elastyczności dolnej części pleców

Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami i stopami płasko na podłodze. Napnij mięśnie brzucha tak, aby brzuch odciągnął się od pasa. Wytrzymaj przez pięć sekund, a następnie rozluźnij się. Spłaszcz plecy, ściągając pępek w kierunku podłogi. Wytrzymaj pięć sekund, a następnie rozluźnij się. Powtórzenie. Zacznij od pięciu powtórzeń każdego dnia i stopniowo pracuj do 30.

Ćwiczenie na mostku

Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami i stopami płasko na podłodze. Utrzymując ramiona i głowę rozluźnione na podłodze, napnij mięśnie brzucha i pośladków. Następnie podnieś biodra, aby utworzyć linię prostą od kolan do ramion. Postaraj się utrzymać pozycję na tyle długo, aby wykonać trzy głębokie oddechy. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz. Zacznij od pięciu powtórzeń każdego dnia i stopniowo pracuj do 30.

Rozciąganie kota

Połóż się na rękach i kolanach. Powoli wygnij plecy, tak jakbyś wyciągał brzuch w kierunku sufitu. Następnie powoli pozwól plecom i brzuchowi zwiotczeć w kierunku podłogi. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtarzaj 3 do 5 razy dwa razy dziennie.

Rozciąganie rotacyjne dolnej części pleców w pozycji siedzącej

Usiądź na krześle bez ramienia lub na stołku. Skrzyżuj prawą nogę na lewej. Opierając lewy łokieć o zewnętrzną stronę prawego kolana, skręć i rozciągnij się na bok. Wytrzymaj przez 10 sekund. Powtórz po przeciwnej stronie. Powtarzaj to rozciąganie 3 do 5 razy na każdą stronę dwa razy dziennie.

Ściskanie łopatki

Usiądź na krześle bez ramienia lub na stołku. Zachowując dobrą postawę, przyciągnij łopatki do siebie. Przytrzymaj przez pięć sekund, a następnie rozluźnij. Powtórz 3 do 5 razy dwa razy dziennie.

sprzęt ortopedyczny

Jak utrzymać zdrowie kręgosłupa?

1. Rozciąganie i wzmacnianie pleców

Zmotywowani pacjenci często utrzymują stały reżim ukierunkowanego rozciągania i wzmacniania, co jest kluczem do długoterminowego sukcesu w zarządzaniu i kontrolowaniu bólu kręgosłupa.

2. Utrzymuj zdrową wagę

Nadmierna waga może powodować nadmierne obciążenie fizyczne kręgosłupa. Ponadto, nadwaga może często powodować dodatkowe choroby lub warunki fizyczne, które mogą dalej upośledzać kręgosłup lub nasilać istniejące problemy.

3. Nie pal papierosów

Nikotyna jest środkiem obkurczającym naczynia krwionośne – zaciska je, zmniejszając przepływ krwi i ograniczając dopływ tlenu i substancji odżywczych do kręgosłupa. Zwężenie naczyń krwionośnych może przyspieszyć stan zapalny i degradację w obrębie kręgosłupa i całego organizmu.

4. Zachowaj ostrożność przy podnoszeniu ciężarów

Akt zginania się w celu podniesienia ciężkiego ładunku powoduje duże obciążenie dla kręgosłupa. Podczas podnoszenia należy stosować prawidłową technikę: Trzymaj plecy prosto, zegnij kolana i zatrudnij siłę nóg, aby zakończyć podnoszenie.

jakie ćwiczenia po operacji haluksa

5. Pozostań w ruchu

Pozostawanie w jednej pozycji przez dłuższy czas jest trudne dla kręgosłupa. Utrzymuj kręgosłup w ruchu – na przykład, jeśli musisz siedzieć przez długi czas w pracy, rób częste przerwy. Poruszaj się, spaceruj i od czasu do czasu ćwicz lub rozciągaj się, aby zachować elastyczność i gibkość pleców.

6. Stań, kiedy to tylko możliwe

Ciągłe siedzenie prawie uniemożliwia utrzymanie neutralnego ułożenia kręgosłupa, co może przyczynić się do jego nadwyrężenia. Stanie jest często lepszym rozwiązaniem biorąc pod uwagę poprawę zdrowia. W tej sytuacji warto docenić biurka stojące. Inną alternatywą są piłki rehabilitacyjne zamiast siedzenia na krześle biurowym, aby zaangażować rdzeń i zachęcić plecy do pozostania w pozycji wyprostowanej.

Zapraszamy również do zapoznania się z innymi naszymi artykułami, z których dowiesz się również jaki sprzęt rehabilitacyjny jest refundowany i wiele innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.