Refundacja polega na pokryciu całego lub częściowego kosztu nabytych dla nas produktów przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Refundacja przysługuje każdemu ubezpieczonemu w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS.

Refundacja NFZ ma swoje zasady i nie obejmuje każdego rodzaju sprzętu. W tym artykule przedstawimy zasady refundacji wyrobów medycznych oraz określimy jaki sprzęt rehabilitacyjny jest refundowany.

Czym jest Narodowy Fundusz Zdrowia?

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) jest państwowym systemem opieki zdrowotnej. Ta jednostka podlega rządowi i zajmuje się finansowaniem świadczeń zdrowotnych. Budżet tego funduszu pochodzi ze składek na ubezpieczenie zdrowotne Polaków.

Narodowy fundusz zdrowia finansuje świadczenia zdrowotne dla osób ubezpieczonych i refunduje leki czy różnego rodzaju sprzęty medyczne ze środków pobieranych z obowiązkowych składek ubezpieczenia zdrowotnego.

Oprócz tych składek NFZ może finansować swoje działanie za pomocą odsetek z nieterminowo płaconych składek, darowizn oraz środków przeznaczonych na zadania zlecone. Może również brać pożyczki i kredyty.

Na czym polega refundacja NFZ?

Refundacja NFZ polega na tym, że możemy nabyć produkty takie jak np. leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne, których częściowy lub całkowity koszt pokrywa fundusz zdrowia.

Według rozporządzenia ministra zdrowia z 2018 roku refundacja NFZ obejmuje na przykład osoby dotknięte nietrzymaniem moczu z powodu choroby nowotworowej, niepełnosprawności umysłowej, choroby układu nerwowego, wady rozwojowej, dolegliwości osób z pęcherzem neurogennym lub zaburzeniami funkcjonowania zwieraczy. Dla takich osób objęte są refundacją poszczególne grupy środków pomocniczych

Według zasady refundacji wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie możemy również otrzymać:

Jak korzystać z refundacji NFZ?

Pierwszym krokiem w celu uzyskania refundacji na leki bądź sprzęty jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz powinien w tej sytuacji wystawić zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne za pomocą systemu NFZ automatycznie potwierdzającym uprawnienia pacjenta.

Jeżeli nie masz możliwości lub nie jesteś w stanie udać się na wizytę do gabinetu lekarskiego możesz również takie zlecenie uzyskać umawiając się na teleporadę. Otrzymasz wtedy zlecenie drogą elektroniczną po krótkiej rozmowie telefonicznej. Aby zrealizować zlecenie w aptece bądź sklepie medycznym będziesz potrzebował swój numer PESEL oraz numer zlecenia.

Kto może wystawić zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne?

Refundacja wózków inwalidzkich

Wózki inwalidzkie to sprzęt medyczny wahający się w cenie od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Czasami możemy sobie pozwolić na tańszy model, jednak są konkretne wymagania, które musi spełniać nasz wózek, aby być dopasowany do naszej przypadłości. W tym wypadku możemy być zmuszeni do zakupu znacznie droższego sprzętu rehabilitacyjnego. W takim momencie warto skorzystać z możliwości refundacji NFZ.

Ludzie nie są „ograniczeni” do swoich wózków inwalidzkich, są w rzeczywistości wyzwoleni przez swoje koła. Osoba sparaliżowana może poruszać się na wózku tak szybko, jak osoba sprawna może chodzić. Wózek inwalidzki oferuje ludziom dostęp do pracy i zakupów lub innych podróży poza domem.

Wybór odpowiedniego wózka inwalidzkiego, zwłaszcza dla osoby, która po raz pierwszy korzysta z niego, może być trudny. Krzesło musi być wygodne i łatwe w użyciu, aby zapewnić Ci mobilność, której potrzebujesz.

Na wybór odpowiedniego wózka inwalidzkiego wpływa wiele czynników, w tym Twoje specyficzne zdolności i niepełnosprawność, rodzaj użytkowania i koszt. Zanim wybierzesz jeden, będziesz chciał poznać wszystkie dostępne opcje.

wózki inwalidzkie na nfz szczecin

Kto może otrzymać refundację NFZ na wózek inwalidzki?

Wózek inwalidzki jest urządzeniem, które umożliwia poruszanie się osobom niepełnosprawnym oraz osobom starszym, niemogącym się poruszać o własnych siłach. Jednym z głównych wymagań refundacji wózka inwalidzkiego jest posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS.

Osoby muszą spełniać kryteria określone w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 29 maja 2017 roku w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Według tych przepisów nie każdej osobie przysługuje na przykład dofinansowanie na wózek inwalidzki.

To na jaki rodzaj wyrobu medycznego przysługuje nam refundacja zależy od posiadanego przez nas schorzenia. Są okoliczności, w których jeśli cena wózka zmieści się w kwocie przysługującej do refundacji nfz możemy otrzymać sprzęt ortopedyczny za darmo.

Zasady refundacji wózków inwalidzkich

Ręczny wózek inwalidzki

Do dofinansowania uprawnieni są dorośli oraz dzieci od trzeciego do osiemnastego roku życia posiadający trwałe ograniczenie samodzielnego chodzenia. Limit refundacji to 600 złotych, a limit dofinansowania na naprawę wózka tej kategorii to 180 złotych. Osobie dorosłej przysługuje ręczny wózek inwalidzki raz na 5 lat, natomiast dziecku przysługuje raz na 3 lata.

Osoby o silnej budowie ciała zazwyczaj korzystają z krzeseł ręcznych. Są one napędzane przez pchanie ramion do przodu, podczas gdy ręce chwytają obręcze kół.

Dzisiejsze standardowe krzesła są dostępne we wszystkich kolorach, jakie tylko można sobie wyobrazić, a ich waga jest o połowę mniejsza, co sprawia, że są o wiele łatwiejsze do pchania niż stare modele. Lekkie wersje, czy to ze sztywną ramą, czy ze składaną ramą, są również łatwiejsze do podniesienia i załadowania do samochodu.

Ogólnie rzecz biorąc, sztywna rama (taka, która się nie składa) przenosi więcej energii osoby na ruch do przodu niż jednostka składana. Podstawową zaletą składanego krzesła jest jednak przenośność; niektóre składane krzesła mieszczą się nawet w schowku nad głową w samolocie.

W ostatnich latach producenci krzeseł dodali systemy zawieszenia jako opcję, która znacznie wygładza jazdę. Kompromisem jest to, że amortyzatory dodają kilka kilogramów i cena jest wyższa. Istnieje również wiele opcji dla kół i opon, w tym innowacji dla wydajności, trakcji terenowej i wysokiego stylu.

Składany wózek inwalidzki ze stopów lekkich

Jest to wózek przystosowany do osób, które poruszają się samodzielnie z funkcją szybkiego demontażu kół. Do dofinansowania uprawnieni są dorośli oraz dzieci od trzeciego do osiemnastego roku życia posiadający trwałe ograniczenie samodzielnego chodzenia, ale z możliwością poruszania się wózkiem inwalidzkim bez pomocy innych osób. Limit refundacji to 1700 złotych, a limit dofinansowania na naprawę wózka to 510 złotych. Osobie dorosłej przysługuje refundacja na taki wózek raz na 4 lata, natomiast dziecku raz na 3 lata.

W tych zasadach określone jest co jaki czas można ubiegać się o ponowną refundację nowego wózka, jednak ten okres czasu może zostać skrócony i świadczeniobiorca ma możliwość ubiegania się o refundację nfz nowego wózka szybciej w niektórych przypadkach.

W przypadku osób dorosłych, mogą one ubiegać się o szybszą refundację w momencie w którym zmiany w stanie fizycznym pacjenta powodują, że wózek inwalidzki przestał spełniać swoją funkcję i nie jest możliwa dalsza regulacja i dopasowanie sprzętu.

W przypadku dzieci jest to możliwe jeśli wystąpiły zmiany w stanie fizycznym na skutek zabiegów chirurgicznych lub jednostek chorobowych, procesu rehabilitacji czy rozwoju fizycznego, a wózek nie może być dalej regulowany i dopasowany.

Refundacja kul ortopedycznych

Kule ortopedyczne i środki pomocnicze wspierają możliwość poruszania się osoby posiadającej trudności w chodzeniu z powodu przebytego zabiegu chirurgicznego, uraz lub choroby przewlekłej. Ten sprzęt rehabilitacyjny wspiera naukę chodzenia, utrzymywania równowagi i umożliwia łatwiejsze przenoszenie ciężaru ciała po przebytych urazach kończyn dolnych.

W zasadach refundacji określone są reguły dotyczące kul pachowych, kul łokciowych z podparciem przedramienia oraz bez.

Kule pachowa i łokciowe bez podparcia mogą być refundowane raz na trzy lata. Dla kuli pachowej refundacja wynosi maksymalnie 28 złotych, a w przypadku kuli łokciowej jest to limit 21 złotych.

Aby ubiegać się o refundację kuli pachowej z podparciem przedramienia należy posiadać stwierdzoną niepełnosprawność ruchową i stwierdzoną dodatkową dysfunkcję czynnościową ręki. Limit kwoty dofinansowania wynosi 140 złoty dla kuli pachowej z podparciem przedramienia.

W przypadku złamania kości w nodze lub stopie, zabiegu na kolanie lub podudziu albo udaru mózgu, lekarz może zalecić korzystanie z pomocy przy chodzeniu podczas leczenia lub powrotu do zdrowia. Używanie kul, laski lub chodzika może pomóc w utrzymaniu ciężaru ciała na kontuzjowanej lub słabej nodze, pomóc w utrzymaniu równowagi i umożliwić bezpieczniejsze wykonywanie codziennych czynności.

Kiedy po raz pierwszy uczysz się korzystać z pomocy przy chodzeniu, możesz poprosić o obecność w pobliżu przyjaciela lub członka rodziny, który będzie Cię podtrzymywał i wspierał. Na początku wszystkie czynności mogą wydawać się trudniejsze. Jednak dzięki kilku wskazówkom i odrobinie praktyki większość osób jest w stanie szybko nabrać pewności siebie i nauczyć się bezpiecznego korzystania z kul ortopedycznych.

Wprowadzenie kilku prostych zmian w domu może zapobiec poślizgnięciom i upadkom podczas korzystania z kul ortopedycznych:

Refundacja balkonika rehabilitacyjnego

Balkonik rehabilitacyjny to sprzęt, który wspiera osoby w starszym wieku i osoby mające problemy z samodzielnym poruszaniem się. Dla osób starszych samodzielność w poruszaniu się jest ważną umiejętnością, która jest wymagana zwłaszcza, gdy osoba starsza nie posiada stałego opiekuna lub stałej formy pomocy z codziennymi czynnościami.

Jest to również ważny element w przypadku zdrowia psychicznego seniorów, ponieważ to urządzenie umożliwiające im samodzielne poruszanie się sprawia, że mogą swobodnie uczestniczyć w życiu towarzyskim oraz nadaje im niezależność i samodzielność, która zwłaszcza w późniejszych latach jest ciężka do utrzymania.

Czują się dzięki temu bardziej pewni siebie i powoduje to mniej stresu związanego ze zmartwieniami dotyczącymi tego czy na przykład będą w stanie samodzielnie dojść do sklepu, czy będą w stanie zanieść do domu wszystkie zakupy lub na przykład czy ich powolne poruszanie się pieszo nie sprawi spóźnienia na ważną wizytę u lekarza.

Balkoniki rehabilitacyjne umożliwiają nie tylko swobodne poruszanie się, ale również wstawanie. Jest to sprzęt rehabilitacyjny przeznaczony nie tylko dla osób starszych, ale również dla pacjentów po przebytym urazie, operacji chirurgicznej lub posiadających schorzenie przewlekłe ograniczające umiejętność swobodnego poruszania się.

balkoniki rehabilitacyjne szczecin

Ile wynosi dofinansowanie na balkonik rehabilitacyjny?

Dofinansowanie do balkonika rehabilitacyjnego wynosi 70% z maksymalnej kwoty 240 złoty, co oznacza, że faktyczna kwota refundacji wynosi 168 złotych. Jeśli zdecydujesz się na droższy balkonik niż 240 złoty, maksymalna kwota refundacji to nadal 168 złotych niezależnie od tego czy będzie on kosztował 300, czy 900 złotych.

Dofinansowanie na protezy kończyn

Protezy nóg mogą pomóc osobom po amputacji łatwiej się poruszać. Naśladują one funkcję, a czasem nawet wygląd prawdziwej nogi. Niektórzy ludzie nadal potrzebują laski, chodzika lub kul, aby chodzić z protezą nogi, podczas gdy inni mogą chodzić swobodnie.

Jeśli przeszedłeś amputację kończyny dolnej, lub wkrótce będziesz, proteza nogi jest prawdopodobnie opcją, o której powinieneś pomyśleć jak najszybciej.

Podczas gdy wiele osób z utratą kończyny radzi sobie dobrze, nie każdy jest dobrym kandydatem do protezy nogi. Kilka pytań, które możesz chcieć omówić ze swoim lekarzem przed wyborem protezy nogi to:

Rodzaj amputacji (powyżej lub poniżej kolana) może również wpłynąć na Twoją decyzję. Generalnie łatwiej jest używać protezy nogi poniżej kolana niż protezy powyżej kolana. „Jeśli staw kolanowy jest nienaruszony, proteza nogi wymaga znacznie mniej wysiłku, aby się poruszać i pozwala na większą mobilność.

Przyczyna amputacji jest również czynnikiem, ponieważ może mieć wpływ na zdrowie kończyny szczątkowej. Ważne jest również Twoje zdrowie fizyczne i styl życia. Jeśli nie byłeś zbyt aktywny i straciłeś nogę na przykład z powodu choroby naczyń obwodowych lub cukrzycy, będziesz miał więcej problemów z protezą niż ktoś, kto był bardzo aktywny, ale stracił kończynę w wypadku samochodowym.

Jeśli chodzi o amputację, każda osoba jest wyjątkowa. Decyzja o zastosowaniu protezy powinna być wynikiem współpracy między pacjentem a lekarzem. Protezy nóg nie mają jednego rozmiaru dla wszystkich

Jeśli lekarz przepisze protezę nogi, można nie wiedzieć, od czego zacząć. Pomocne jest zrozumienie, jak poszczególne części protezy współpracują ze sobą:

Sama noga protetyczna jest wykonana z lekkich, ale trwałych materiałów. W zależności od miejsca amputacji, noga może posiadać funkcjonalne stawy kolanowe i skokowe lub nie.

Istnieje wiele opcji dla każdego z powyższych komponentów, z których każdy ma swoje zalety i wady. Aby uzyskać odpowiedni typ i dopasowanie, ważne jest, aby ściśle współpracować z lekarzem. Rehabilitacja to ciągły, wspólny proces

Po wybraniu elementów protezy nogi konieczna będzie rehabilitacja, która wzmocni nogi, ręce i układ krążenia, ponieważ nauczysz się chodzić z nową kończyną. Będziesz ściśle współpracować z lekarzami rehabilitacji, fizykoterapeutami i terapeutami zajęciowymi w celu opracowania planu rehabilitacji opartego na celach ruchowych. Dużą częścią tego planu jest utrzymanie zdrowej nogi w dobrej formie.

Przeczytaj także jak laski ortopedyczne ułatwiają funkcjonowanie niewidomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.