Osoby, które przeszły operację bądź mają ciężką kontuzję, przeważnie korzystają z tego rodzaju wsparcia. Kule ortopedyczne odciążają mniej sprawną kończynę i pomagają w powrocie do pełnej sprawności. W tym artykule dowiesz się kluczowych informacji w tym temacie.
Warto pamiętać, że ten przyrząd rehabilitacyjny powinien zostać dobrany indywidualnie. Szczególną wagę przywiązuje się do kwestii wysokości oraz odpowiedniego uchwytu. Wszystko po to, aby pacjent nie odczuwał dyskomfortu podczas korzystania z takich kul.
Odwiedzając sklepy medyczne można przekonać się o tym, że kule ortopedyczne mają różne rodzaje, gdyż każdy z nich odpowiada na inną potrzebę. Warto zatem skorzystać z pomocy specjalisty, który to doradzi odpowiedni przyrząd i zadba, aby rehabilitacja przebiegała pomyślnie.
Jakościowe kule ortopedyczne to stałe wyposażenie naszego Bart-med.pl sklep medyczny Szczecin. Wspieramy procesy rehabilitacyjne od lat, oferując pacjentom sprawdzony sprzęt, który może być refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Kule ortopedyczne – Szczecin. Jakie wybrać?
Przeważnie osoba czuwająca nad rehabilitacją pacjenta decyduje o tym, jaki model będzie najlepszy w danym przypadku. Kule ortopedyczne są dostosowane do konkretnego schorzenia, dlatego też nie można podejść do tego tematu w sposób losowy. Pod uwagę brana jest kondycja fizyczna osoby rehabilitowanej.
Wybierając ten typ sprzętu specjaliści biorą pod uwagę także osobiste preferencje pacjenta – wygoda stawiana jest niemalże na pierwszym miejscu, w końcu taki sprzęt nie powinien uprzykrzać codziennego funkcjonowania, a je jak najbardziej wspierać. Jeśli pacjent nadal rośnie to bardzo ważną cechą kul jest ich regulacja.
Wiele osób zastanawia się także nad tym, czy zawsze potrzebne są dwie kule ortopedyczne. Według standardów rehabilitacyjnych posiadanie dwóch kul umożliwia chociażby oparcie się i wspiera prawidłową postawę ciała. Kręgosłup nie jest wówczas nadmiernie obciążony. Przy niewielkiej kontuzji można wybrać jedną kulę. Przeważnie na takie rozwiązanie stawia się przy krótkiej rehabilitacji.
O czym należy pamiętać korzystając z jednej kuli? Stosuje się ją przy ręce przeciwnej do kontuzjowanej kończyny dolnej. Taki układ zapewni prawidłowy powrót do formy sprzed na przykład wypadku.
Kule ortopedyczne łokciowe oraz pachowe – które wybrać?
Interesując się takim sprzętem jak kule ortopedyczne można spotkać się z dwoma podstawowymi typami: łokciowymi oraz pachowymi. Pierwszy rodzaj jest bardziej popularny ze względu na jego uniwersalność. Nie powoduje on żadnego dyskomfortu. Znajduje zastosowanie przy chociażby leczeniu pourazowym oraz przy schorzeniach zwyrodnieniowych.
Z kolei kule pachowe trafiają do pacjentów z niesprawnymi dłoniami, którzy przez to mają problem z opieraniem się. Ten typ przyrządu będzie dobrym wyborem również przy konieczności kompletnego odciążenia wybranej kończyny dolnej. Ponadto pomoże osobom po zabiegu amputacji nogi.
Kule ortopedyczne – Szczecin. Dobór sprzętu medycznego w prawidłowy sposób – pamiętaj o tych cechach
Jak przy każdym przyrządzie dobór zależy od pewnych parametrów. Kule ortopedyczne mają kilka cech, którymi należy się kierować przy ich wyborze w sklepie medycznym. O jakich kwestiach należy pamiętać, aby nie narazić swojego zdrowia?
- Regulacja – tak jak wspomnieliśmy powyżej, dla każdego pacjenta wysokość będzie inna, dlatego też możliwość regulacji jest szalenie istotna. Na rynku medycznym dostępne są między innymi regulacje skokowa oraz teleskopowa. Porozmawiaj z ekspertem przed jej wyborem.
- Wytrzymałość – gabaryty pacjenta bywają różne, więc w trosce o bezpieczeństwo należy spojrzeć na kwestię masy, do której dane kule ortopedyczne są dedykowane. Danego limitu nie należy przekraczać.
- Waga – wybór wagi tego przyrządu to kwestia indywidualna, dlatego też dla silnych osób mogą być dobre najcięższe kule, a na przykład przedstawiciele o drobnej budowie ciała lepiej będą współpracowały z tymi lżejszymi.
- Uchwyt – może być chociażby twardy bądź prosty, ale najważniejsze, aby był wygodny. Ręka nie może się przemęczać. Jeśli wystąpi taka sytuacja, to oznacza, że uchwyt jest po prostu do wymiany.
- Obejmy przedramienia – mają różne rodzaje, dlatego też warto zapoznać się z tym tematem. Wyróżniamy obejmy otwarte, zabudowane i zamknięte. Każdy typ ma zestaw wad i zalet. Pytanie, przy którym zestawie pacjent odczuwa najwięcej plusów.
- Akcesoria – wszelkie poślizgi przy korzystaniu z kul mogą skończyć się katastrofą, dlatego też warto zadbać o obecność nasadek zabezpieczających. Z kolei poruszając się o kulach w godzinach wieczornych, nie można zapominać o dodatkach odblaskowych. Bezpieczeństwo to podstawa!
- Udogodnienia – co pacjent to potrzeba, dlatego też warto sprawdzić dodatkowe opcje przy danym rodzaju kul ortopedycznych. Dla niektórych przydatna będzie opcja składania przyrządu, a kolejna grupa z kolei lepiej będzie czuła się przy kulach w atrakcyjnym kolorze. Ostatnia kwestia jest szczególnie ważna dla młodych pacjentów, którzy mogą być zszokowani rehabilitacją.