Sprawujesz opiekę nad seniorem, który ma problemy z poruszaniem się? Balkoniki rehabilitacyjne powstały właśnie z myślą o takich osobach. Pomagają w codziennym przemieszczaniu się osobie o pewnym stopniu niepełnosprawności oraz dają poczucie bezpieczeństwa, którego nie było do tej pory.

Czasami kule ortopedyczne czy wózek inwalidzki nie stanowią konieczności – wiele problemów udaje się rozwiązać stosując specjalistyczny balkonik. Takie aluminiowe konstrukcje ułatwiają chodzenie, wstawanie oraz dbają o prawidłowy przebieg rehabilitacji. Co jest ich niebywałym plusem? Tak naprawdę mają kilka zalet, o których dowiesz się poniżej.

Balkoniki rehabilitacyjne Szczecin. Co je wyróżnia?

Dostosowanie do indywidualnych potrzeb to cecha, której poszukujemy niemalże w każdym sprzęcie służącym do rehabilitacji. Tak się składa, że balkoniki rehabilitacyjne właśnie ją posiadają. Ich parametry jak najbardziej można dostosować do codziennych wymagań użytkownika.

Stawiając na balkonik zamiast kul ortopedycznych, można poradzić sobie podczas przemierzania dłuższych dystansów. Odpoczynek nie będzie potrzebny. Takie rozwiązanie przynosi o wiele więcej komfortu na co dzień.

W odróżnieniu od wózka inwalidzkiego, balkoniki rehabilitacyjne nie powodują nadwagi czy zwiotczenia mięśni nóg poprzez konieczność wykonywania minimalnego ruchu za każdym razem. Senior przyzwyczajony do wygody wózka niechętnie wraca do aktywniejszego trybu życia.

Wiele osób zaskakuje fakt, że seniorzy o osłabionej pracy kończyn górnych mogą korzystać z balkoników. Dzisiejsze urządzenia są na tyle nowoczesne, że potrafią się dostosować do grupy ludzi z wieloma schorzeniami. Konstrukcji jest mnóstwo – każdy znajdzie odpowiednią dla siebie.

Balkoniki rehabilitacyjne szczecin

Balkoniki rehabilitacyjne Szczecin – rodzaje

Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, w związku z tym wszyscy seniorzy nie wybiorą tego samego rodzaju urządzenia. Balkoniki rehabilitacyjne mają różne dodatki i wygląd. Poniżej przedstawiamy trzy główne typy.

Balkonik statyczny – w tym przypadku ryzyko upadku jest naprawdę minimalne ze względu na stabilną konstrukcję. Nogi wyposażone są w antypoślizgowe nakładki, więc spacerowanie z takim balkonikiem to swego rodzaju wysiłek fizyczny dla seniora. Każdy krok wymaga oderwania konstrukcji od podłoża. Dla kogo będzie odpowiedni? Na pewno dla seniora z problemem zachowania równowagi stania czy chodzenia. Wzmocnienie mięśni ciała przy takim poruszaniu się jest gwarantowane.

Balkonik kroczący – potrafi dostosować się do ruchu seniora podczas spacerowania. Jest niczym idealny towarzysz wędrówki. Użytkownicy o niewielkiej sile rąk czy nóg będą usatysfakcjonowane korzystaniem z takiego urządzenia. Niektóre modele mają funkcję usztywnienia całej konstrukcji, w związku z tym balkonik kroczący może przekształcić się w bardziej sztywny, czyli statyczny, jeśli senior jest gotowy na taką zmianę.

Balkonik na kółkach – bardzo popularny typ, który to wspomaga poruszanie się seniorów bez problemów z zachowaniem równowagi. Dzięki kółkom spacery mogą być płynne i nieco szybsze. Niestety stanowią też swego rodzaju zagrożenie dla zdrowia, jeśli tempo będzie za szybkie. Balkoniki na kółkach mogą łatwo upaść wraz z seniorem, dlatego też użytkownik takiego urządzenia musi być w miarę sprawny fizycznie.

Balkoniki rehabilitacyjne Szczecin. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jesteś już w sklepie i nie wiesz jaki rodzaj urządzenia wybrać? Balkoniki rehabilitacyjne mają kilka kluczowych cech, które sprawiają, że dany sprzęt jest odpowiedni do wybranego schorzenia. Przeprowadzimy Cię przez główne aspekty.

Wysokość – wzrost seniora jest brany tutaj pod uwagę, aby zapobiec chociażby zbędnemu garbieniu się podczas chodzenia. Zginanie kolan czy stawanie na palcach nie poprawi procesu rehabilitacji. Zła wysokość balkonika może także zniechęcić do siebie użytkownika, wskutek czego zrezygnuje z takiego rozwiązania.

Materiał – przeważnie balkoniki rehabilitacyjne powstają z aluminium. Dzięki temu są lekkie i nie sprawiają żadnego problemu podczas przenoszenia ich. Balkoniki z dodatkiem kółek są najłatwiejsze przy transportowaniu ich z jednego miejsca do drugiego.

Możliwość złożenia – ze względu na komfort podróżowania dobrze upewnić się, czy wybrany balkonik może zostać sprawnie złożony. Ta cecha ułatwia codzienne funkcjonowanie, jeśli na przykład użytkownik często korzysta z auta czy innego pojazdu.

Warunki – inwestycja w balkonik ma przynieść zdrowie, więc warto do tego tematu podejść z powagą. Przy zakupie balkoników rehabilitacyjnych należy dokładnie przeanalizować warunki, jakie proponuje dany producent, na przykład gwarancję. Dostępność części do wybranego modelu urządzenia także ma znaczenie przy nieprzewidzianych okolicznościach.

Balkoniki rehabilitacyjne są urządzeniami, które mamy w swojej ofercie jako Bart-Med.pl sklep ortopedyczno-medyczny Szczecin. Pomożemy w doborze dobrego produktu spełniającego dane potrzeby i udzielimy fachowych wskazówek w tym zakresie. Zachęcamy do kontaktu.