Osoby borykające się z chorobami stóp oraz takie, którym doskwiera dyskomfort podczas codziennego chodzenia powinny zainteresować się takim dodatkiem do obuwia, jakim są wkładki ortopedyczne. Co ciekawe, dobrze dobrane wkładki nie redukują jedynie bólu stóp, ale i bioder czy kolan.
Dzięki wkładkom stopa jest prawidłowo ustawiona, a każdy ruch nie powoduje jej nieprawidłowego przemieszczania się. Nacisk na stopę zostaje poprawiony. Z takiego dodatku korzystają nie tylko osoby cierpiące na płaskostopie, ale też ludzie ceniący sobie komfort każdego dnia.
Wkładki ortopedyczne dodatkowo wspierają mięśnie, które stabilizują stopę. Plusów ich użytkowania jest mnóstwo, dlatego też warto zgłębić swoją wiedzę na ten temat. Poniżej przedstawiliśmy rodzaje wkładek i inne kluczowe informacje z tego zakresu.
Wkładki ortopedyczne Szczecin. Kto powinien zakupić?
Jakie osoby powinny zainwestować we wkładki ortopedyczne? Nie tylko najmłodsi i najstarsi przedstawiciele społeczeństwa
Wkładki ortopedyczne nie mają ograniczenia wiekowego – niezależnie od tego, ile masz lat, możesz nosić taki dodatek do obuwia przy borykaniu się z jakąkolwiek wadą stóp. Ich korzystne działanie widać niemalże na całym organizmie, więc być może taka mała zmiana rozwiąże kilka Twoich problemów, które do tej pory przeszkadzały w codziennymi funkcjonowaniu.
Dzieci i młodzież z wykrytymi wadami stóp powinny jak najszybciej zaopatrzyć się we wkładki, gdyż ich więzadła cechuje duża plastyczność. Co to oznacza? Proces korygowania postawy przebiegnie znacznie szybciej oraz efektowniej niż u na przykład seniora, dlatego warto od razu zająć się korygowaniem wykrytej wady, a nie czekać na późniejszy rozwój sytuacji.
Jeśli mowa o przedstawicielach najstarszej części społeczeństwa, to powinni oni leczyć za pomocą wkładek wszelkie deformacje stóp oraz choroby kręgosłupa czy stawów. Osoby nieco młodsze od seniorów mogą postawić zaś na wkładki ortopedyczne ze względu na chęć ograniczenia rozprzestrzeniania się występującej wady stóp na ich etapie rozwoju.
Przy popularnym płaskostopiu (inaczej platfusie) czy ostrodze piętowej wkładki zmniejszą ból podczas stawiania kroku oraz zadbają o prawidłową stabilizację stopy. W związku z tym chodzenie czy późniejsze bieganie będzie mniej problematyczne, niczym u osób zdrowych.
Wkładki ortopedyczne Szczecin. Podstawowe rodzaje
Wybierając ten dodatek można się zgubić, gdyż obecnie na rynku medycznym jest mnóstwo rodzajów, kolorów oraz kształtów. Każdy dodatek odpowiada innej potrzebie. Wkładki ortopedyczne przeważnie wskazuje ortopeda, dlatego nie dokonuj wyboru tak ważnego dodatku na własną rękę. Poniżej kilka typów.
- Wkładki na płaskostopie – przy platfusie potrzeba wkładek lekko hamujących ruch w stawie skokowym. Ten rodzaj dodatku do butów jest oczywiście wsparciem dla rehabilitacji, kluczowego procesu w powracaniu do właściwej formy. Połączenie tych dwóch kroków przynosi najlepsze efekty,
- Wkładki do stóp wydrążonych – przy zbyt wysklepionej stopie przyda się właśnie ten typ wkładek. Wspiera on przeniesienie nacisku na kości śródstopia oraz pięty. Umożliwia to klin obecny w bocznej części wkładki ortopedycznej,
- Wkładki stabilizujące – dzielą się jeszcze na pronujące oraz supinujące. Te pierwsze wspierają rotację stopy wewnętrznej, zaś drugie sprawiają, że spadamy na piętę zamiast kierując stopę do wewnątrz. Oba typy dbają o prawidłowe podparcie dla pięty. Dziś, dzięki progresowi rynku obuwniczego można znaleźć modele butów z wbudowaną wkładką stabilizującą. Taki typ wyprofilowania dedykowany jest biegaczom, zaś finalną decyzję zakupu należy skonsultować z lekarzem,
- Wkładki do haluksów – wspomagają ułożenie palucha. Ten rodzaj wkładek rozdziela palce i jednocześnie nie powoduje dyskomfortu.
Wkładki ortopedyczne dla diabetyków
Co zaskakujące, wkładki ortopedyczne mogą być inne dla osób cierpiących na cukrzycę. Tutaj największą wagę przykłada się do tworzywa, z którego produkowany jest ten dodatek do obuwia. Materiały przeznaczone dla diabetyków cechuje duża gęstość oraz sprężystość. Amortyzacja takiej stopy będzie wówczas na prawidłowym poziomie.
Sportowcy z kolei powinni stawiać na wkładki wytrzymałe, sprężyste oraz grube. Ekstremalne wyzwania potrzebują dodatku, który stanie na wysokości zadania. Kolejną ważną cechą w tym przypadku jest także elastyczność niezbędna przy wykonywaniu każdego ruchu.
Dzieci powinny mieć wkładki ortopedyczne, które współgrają z ich ciężarem, czyli pozwalają na jego rozłożenie w poszczególne miejsca stopy. Nie zapominajmy, że najmłodsi zaliczani są do grupy ryzyka i często bywa tak, że ich kończyny dolne są nadmiernie przeciążone. W związku z tym dobór wkładek powinien przebiegać w sposób fachowy, najlepiej w obecności eksperta.
Wkładki ortopedyczne to świat kryjący w sobie wiele tajemnic, dlatego też chętnie wesprzemy Cię w procesie zapoznawania się z nim. Ze strony Bart-med.pl sklep medyczny Szczecin możesz liczyć na fachowe doradztwo oraz sprzęt czy dodatki medyczne refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.