Wskutek wypadku bądź innych niefortunnych zdarzeń można znaleźć się w sytuacji, kiedy sprzęt rehabilitacyjny Szczecin okażą się koniecznością, nie wyborem. Specjalistyczne wózki wcale nie są takie straszne, na jakie wyglądają. Mają za zadanie poprawić komfort osoby, która przez określony czas nie może się samodzielnie poruszać.

Dzięki takim pojazdom można normalnie funkcjonować, czego żywym przykładem są sportowcy, podróżnicy czy osoby pracujące w biurze, a poruszające się jednocześnie na wózku. Przedstawiciele tych grup potrzebowali jednak wprawy i wsparcia na samym starcie. Jak pomóc osobie, która zaczyna swoją przygodę na kółkach?

 

Wózki inwalidzkie jako stały element rzeczywistości – zasady opieki nad niepełnosprawnym

Osoba, która musiała postawić z pewnych przyczyn na wózki inwalidzkie, potrzebuje wbrew pozorom dużej samodzielności. Z jakiego powodu? Większość czynności wykonywanych na co dzień bez niczyjej pomocy będzie nie tylko formą rehabilitacji, ale i przyczyną większej satysfakcji z siebie.

Początkowo prozaiczne czynności takie jak ubieranie się czy jedzenie będą wymagały asekuracji. Z czasem jednak będzie można zaangażować niepełnosprawnego na przykład do wykonywania prostych zadań domowych.

Wózki inwalidzkie na NFZ Szczecin stanowią duże udogodnienie, natomiast oczywiste jest, że codzienne aktywności będą odbywały się w zwolnionym tempie. Nie można w takich sytuacjach całkowicie wyręczać chorego, ponieważ powstałoby w nim wówczas uczucie uzależnienia od innych. Reasumując: wspomagać można, ale wyręczać niekoniecznie.

Pomaganie osobie niepełnosprawnej wymaga współpracy i stałego informowania chorego o wykonywanych czynnościach tak, aby nie doszło do przedmiotowego traktowania. Jeśli chodzi z kolei o wykonywanie ruchów, na których się nie znamy, nie należy się ich podejmować, gdyż można zaszkodzić osobie chorej.

 

Wózki inwalidzkie a przenoszenie osoby chorej – jak się do tego zabrać?

Wózki inwalidzkie refundacja na NFZ Szczecin ułatwiają poruszanie się, natomiast czasami stanowią opór w transportowaniu osoby chorej. Co zrobić w takiej sytuacji? Należy pamiętać o poniższych zasadach bezpieczeństwa.

  1. Przy przenoszeniu osoby niepełnosprawnej zawsze zachowujemy proste plecy oraz ugięte kolana. W ten sposób kręgosłup nie zostanie przeciążony. Stopy najlepiej ustawić szeroko, aby ciężar rozłożył się w sposób równomierny. Niewielka odległość między chorym a pomagającym jest konieczna.
  2. Wózki inwalidzkie i osoby, które się za ich pomocą poruszają, nie lubią gwałtownych ruchów. W przeciwnym razie łatwo nadwyrężyć mięśnie oraz uszkodzić sprzęt.
  3. Ryzyko przeszkód podczas przenoszenia chorego obniża zastosowanie kroku odstawno-dostawnego. Przy takiej technice zachowujemy lepszą stabilizację i jest mała szansa na wywrócenie się.
  4. Przy pomaganiu osobie, dla której tego typu sprzęt medyczny Szczecin jest codziennością, należy pamiętać o tym, aby być delikatnym oraz precyzyjnym. Warto także zgromadzić informacje na temat newralgicznych miejsc osoby niepełnosprawnej.

 

Sprzęt, który wspomaga wózki inwalidzkie – te pomoce mogą ułatwić funkcjonowanie chorego

Osłabiona osoba, która nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, powinna zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt. Wózki inwalidzkie to nie wszystko. Warto mieć inne praktyczne pomoce.

Mata antypoślizgowa jest pomocą dla tych, którzy wskutek niepełnosprawności zsuwają się z wózka. Gwarantuje ona prawidłową postawę ciała i z pewnością zwiększa komfort pacjenta.

Podnośnik sufitowy pomoże przy przenoszeniu chorego z łóżka na wózek, czy z wózka do wanny. Zdecydowanie ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Przeglądając dostępny sprzęt medyczny Szczecin warto pomyśleć o takim dodatku.

Pas do transferu chorych wspomoże przenoszenie niepełnosprawnego z leżenia do siedzenia i odwrotnie. Należy przy tym zachować prawidłową postawę ciała, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

 

Wózki inwalidzkie – poznaj ich rodzaje

Przy konieczności wybierania takiego pojazdu kierujemy się potrzebami pacjenta, wyglądem oraz ceną. Obecnie na rynku dostępne są takie wózki inwalidzkie jak elektryczne oraz o napędzie ręcznym. Czym właściwie się różnią?

Pierwszy typ jest bardziej innowacyjnym wynalazkiem. Nierówne powierzchnie w mieście nie stanowią dla niego żadnego problemu. Siła napędu stanowi najmocniejszą cechę takiego wózka i być może z tego powodu cieszy się on dużą liczbą zwolenników.

Sprzęt medyczny Szczecin o napędzie ręcznym zdobywają uznanie przedstawicieli każdej grupy wiekowej. Taki sprzęt jest lekki i oczywiście wygodny. Można go sprawnie przetransportować i w zależności od potrzeb uzupełnić dodatkami.

Wśród osób niepełnosprawnych nie brakuje i takich, które uwielbiają się wyróżniać. Nowoczesne oświetlenie ledowe w niektórych modelach wózków może uprzyjemnić proces rehabilitacji i sprawić, że taki sprzęt nabierze pozytywnych skojarzeń.

Wózki inwalidzkie wiążą się z procesem, do którego trzeba przywyknąć. Znając zasady postępowania z osobą niepełnosprawną oraz rodzaje dostępnych urządzeń, wprowadzenie pacjenta do nowej rzeczywistości będzie o wiele łatwiejsze. Ze strony Bart-med.pl można liczyć na profesjonalne doradztwo w zakresie sprzętu do rehabilitacji. Ponadto część sprzętów może być refundowane przez NFZ. Sprawdź  jaki sprzęt rehabilitacyjny jest refundowany oraz w jaki sposób go otrzymać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.