Kule ortopedyczne jest to sprzęt medyczny zalecany osobom mającym problemy z samodzielnym poruszaniem się i potrzebujących dodatkowej stabilizacji podczas chodu. Bardzo często zalecane są również osobom, które spotkała kontuzja bądź uraz, jako pomoc przy procesie rehabilitacji.
Kule ortopedyczne – rodzaje i ich zastosowanie
Obecnie na rynku produktów ortopedycznych znajdziemy bardzo szeroką gamę kul ortopedycznych – kule ortopedyczne Szczecin. Są one pomocą podczas chodu dla osób z porażeniem kończyn, po amputacjach lub z chorobami reumatycznymi. Spośród wszystkich modeli wyróżnić możemy dwie grupy kul:
- Kule ortopedyczne łokciowe – najbardziej popularne i najczęściej stosowane przez pacjentów. Skutecznie odciążają kończynę po urazach, są lekkie i poręczne, zapewniają dobrą stabilizację
- Kule ortopedyczne pachowe – mniej popularne, głównie zalecane pacjentom, którzy posiadają dysfunkcje ręki lub przedramienia gdzie całe obciążenie ciała musi być skupione na barku
Kule ortopedyczne Szczecin – ich wybór jest niezwykle ważny, ponieważ źle dopasowane będą powodowały ból i dyskomfort podczas chodu, a sam chód nie będzie ekonomiczny. Pamiętać również należy, że zastosowanie dwóch kul, jest lepsze dla zachowania prawidłowego wzorca ruchu i chodu aniżeli jedna, dlatego nawet jeśli zalecona jest pojedyncza sztuka należy rozważyć zakup dwóch sztuk co ułatwi proces powrotu do zdrowia.
Jakie kule ortopedyczne wybrać?
Odwiedzając sklep ortopedyczny Szczecin Bart-Med.pl można przekonać się o tym, że kule ortopedyczne mają różne rodzaje, gdyż każdy z nich odpowiada na inną potrzebę.
- Zakres regulacji wysokości – powinien on być na tyle duży, aby osoba chora mogła swobodnie dostosować wysokość do swojego wzrostu. Kule łokciowe ustawiamy na takiej wysokości aby ręka trzymająca rękojeść znajdowała się na wysokości biodra a łokieć był lekko zgięty. Kule pachowe ustawiamy na takiej wysokości aby stabilnie weszły pod dół pachowy i spowodowały nieznaczne podniesienie barku. Wybór wysokości kul jest chyba najważniejszym elementem i wyznacznikiem prawidłowego chodu oraz poprawnej rekonwalescencji, dlatego jeśli przysparza nam to kłopot poprośmy o pomoc pracownika sklepu, w którym dokonujemy zakupu lub swojego fizjoterapeutę
- Wytrzymałość – bardzo ważne jest to w przypadku pacjentów, u których waga przekracza 100-120kg. Większość kul posiada właśnie takie maksymalne obciążenie i jeśli potrzebujemy kul na dłuższy okres a nasz ciężar przekracza wspomnianą wagę, należy upewnić się czy dostępne są kule o większej wytrzymałości. Niedopasowanie kul pod tym kątem spowoduje nadmierne i zbyt szybkie zużywanie się produktu
- Rodzaj rękojeści kuli – jest to parametr, który głównie odpowiada za komfort użytkowania. Jeśli potrzebujemy kul na dłuższy czas i do dużego eksploatowania trzeba wziąć pod uwagę to, że producenci dają nam możliwość wyboru: rękojeści – Kule z miękką rączką, kule z uchwytem anatomicznym czyli dedykowane do prawej lub lewej ręki, a nawet typu obejmy – kule z zamkniętą obejmą
- Wykonanie – choć obecnie dostępne kule są bardzo estetyczne to warto wziąć pod uwagę również jakość wykonania. Dzięki temu unikniemy wyboru produktu o niższej jakości.
Kule ortopedyczne – jak poprawnie chodzić o kulach?
Chociaż kule ortopedyczne są produktem nieskomplikowanej budowy i wydać by się mogło, że chód również nie przysporzy kłopotu, to należy poświęcić trochę uwagi na naukę prawidłowego przemieszczania się z wykorzystaniem kul łokciowych czy też pachowych. Niewłaściwy sposób poruszania się o kulach nie dosyć, że zniechęci pacjenta do ich używania to jeszcze doprowadzi do przeciążenia kręgosłupa lub innej części ciała.
- Używając jednej kuli, trzymamy ją po stronie przeciwnej do nogi chorej. Podczas chodu najpierw dokonujemy wykroku zdrowej kończyny, podczas którego ciężar ciała przenosi się na kule i odciąża chorą kończynę, a następnie dostawiamy razem kulę i kończynę chorą.
- Używając dwóch kul trzymamy je pewnie w obu dłoniach, następnie przenosimy obie kule do przodu dzięki czemu ciężar ciała opiera się na rękach a my doskakujemy obiema nogami do miejsca w którym oparte są kule. Jest to najprostszy a zarazem najbardziej ergonomiczny sposób przemieszczania się o kulach.
Wyzwaniem okazuje się również wchodzenie i schodzenie po schodach:
- Przy zastosowaniu jednej kuli, najlepiej podpierać się dodatkowo o poręcz zwiększając w ten sposób stabilność chodu. Pierwszy krok wykonuje noga zdrowa wraz z kulą a za nimi noga chora.
- Przy zastosowaniu dwóch kul, pierwszym krokiem jest postawienie na stopniu nogi zdrowej a za nią równocześnie noga chora i obie kule. Przy schodzeniu ze schodów najpierw ruch wykonuje noga chora wraz z kulami a na końcu noga zdrowa.
Jakościowe kule ortopedyczne to stałe wyposażenie naszego Bart-med.pl sklep medyczny Szczecin. Wspieramy procesy rehabilitacyjne od lat, oferując pacjentom sprawdzony sprzęt, który może być refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Przeczytaj także:
Jaki sprzęt rehabilitacyjny na kręgosłup?