Balkoniki rehabilitacyjne Szczecin mogą pomóc ludziom w bezpiecznym poruszaniu się i utrzymaniu niezależności w domu i poza nim. Mogą one stanowić doskonałe wsparcie w codziennym poruszaniu się i pomóc w zmniejszeniu ryzyka upadku. Istnieje wiele różnych rodzajów balkoników wspomagających chodzenie, a w tym przewodniku przedstawiamy różne dostępne opcje, korzyści i powody, dla których warto rozważyć zakup urządzenia wspomagającego chodzenie dla siebie lub bliskiej osoby. Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest balkonik rehabilitacyjny?
- Co wziąć pod uwagę przy zakupie chodzika?
- Jakie są rodzaje balkoników rehabilitacyjnych?
Sklep ortopedyczno-medyczny Szczecin – Czym jest balkonik rehabilitacyjny?
Balkoniki rehabilitacyjne, czyli inaczej chodziki to rodzaj pomocy w poruszaniu się, najlepiej nadający się dla osób, które mają trudności ze staniem, chodzeniem i utrzymaniem równowagi. Większość chodzików ma cztery stopy z solidnymi gumowymi końcówkami na końcu, które zapewniają solidny chwyt i antypoślizgowy kontakt z podłogą. Istnieją również wersje na kółkach, które pomagają w manewrowaniu stelażem. Stelaże do chodzenia są zazwyczaj wykonane z aluminium, dzięki czemu są lekkie i łatwe w użyciu. Można je bez problemu zakupić w sklepie ortopedyczno-medycznym Szczecin.
Dlaczego warto używać chodzika?
Chodziki są często używane w domu, aby zapewnić dodatkowe wsparcie podczas chodzenia. Jak już wspomnieliśmy, chodziki są idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają trudności nie tylko z chodzeniem, ale także ze staniem i utrzymaniem równowagi. Chodziki pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikowi i aktywnie zmniejszają ryzyko upadku.
Stacjonarny sklep medyczny Szczecin – Co wziąć pod uwagę przy zakupie chodzika?
Kupno ramy do chodzenia o odpowiedniej wysokości
Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze ramy do chodzenia jest wysokość. Jeśli jest zbyt niska, użytkownik będzie się schylał podczas chodzenia, co spowoduje dodatkowe obciążenie pleców. Jeśli jest zbyt wysoka, użytkownik będzie obciążał swoje ramiona, a jego ciężar ciała nie będzie skutecznie przenoszony na ramę. Aby upewnić się, że w stacjonarnym sklepie medycznym Szczecin zamówiona została odpowiednia wysokość, wystarczy zmierzyć odległość od podłogi do kości nadgarstka użytkownika stojącego prosto, w zwykłym obuwiu, z rękami u boku i lekko zgiętymi w łokciach.
Większość chodzików ma regulację wysokości za pomocą łożyska kulkowego lub zaczepu typu „E” na każdej z nóg, jednak te regulacje są ograniczone, dlatego ważne jest, aby zmierzyć i zamówić odpowiedni rozmiar chodzika. Ramy do chodzenia są zazwyczaj dostępne w trzech lub czterech różnych zakresach wysokości, od około 67 cm do 94 cm. Regulacja wysokości odbywa się w odstępach co kilka centymetrów, zwykle z czterema lub pięcioma różnymi ustawieniami wysokości.
Zakup odpowiedniej szerokości ramy do chodzenia
Kolejną ważną kwestią przy wyborze chodzika jest jego rzeczywista szerokość. Standardowe chodziki używane w szpitalach mają szerokość około 64 cm. Dzięki temu mogą z nich korzystać osoby o różnych kształtach i rozmiarach, a stelaże z łatwością mieszczą się w szerszych drzwiach, które zazwyczaj znajdują się w większości szpitali. Jednak tak szeroka rama w domu jest często niepraktyczna, zwłaszcza gdy próbuje się manewrować wokół mebli i przez standardowe drzwi. Aby ułatwić użytkowanie w domu, w sklepie ortopedyczno-medycznym Szczecin dostępna jest pełna gama wąskich ram. Ich szerokość wynosi zazwyczaj około 53 cm, a niektóre są jeszcze węższe – mają około 49 cm.
Najlepsza rada: Większość ramek do chodzenia zwęża się w kierunku przodu ramy o około kilka centymetrów z każdej strony. Należy zmierzyć najszerszą część stelaża i porównać ten pomiar z szerokością drzwi w domu, aby upewnić się, że stelaż się zmieści.
Sprzęt medyczny Szczecin – Rodzaje balkoników rehabilitacyjnych
Standardowe chodziki
Standardowe chodziki mają cztery nogi, co dla niektórych osób może być trudne, ponieważ przy każdym kroku trzeba je podnosić i przesuwać do przodu. Wiele osób decyduje się na zamontowanie niedrogich nart ślizgowych na tylnych dwóch nogach chodzika, co może znacznie zwiększyć płynność i ruch chodzika. Pomagają one również zapobiegać zużyciu dywanów i podłóg.
Balkoniki na kółkach
Aby złagodzić ten problem, dostępna jest szeroka gama chodzików na kółkach. Ten sprzęt medyczny Szczecin ma dwa koła zamontowane z przodu zamiast stóp. W przypadku stelaża na kółkach, tył stelaża można podnieść, jednocześnie popychając przód do przodu, co może pomóc niektórym osobom w płynnym i łatwym poruszaniu się.
Składane balkoniki
Składane chodziki są dostępne z przednimi nogami na zawiasach lub składane na bok, a niektóre są również dostępne z kółkami. W przypadku stelaża z przednimi nogami na zawiasach przednia część stelaża jest połączona z tylną częścią stelaża. Po złożeniu, rama składana na bok ma tendencję do układania się bardziej płasko niż wersja z przednimi nogami na zawiasach i dlatego są one najłatwiejsze do transportu i przechowywania.
Przeczytaj także:
Jaki sprzęt rehabilitacyjny na kręgosłup?