Doskonale wiemy, że podeszły wiek dla wielu seniorów wiąże się z utratą sprawności fizycznej. Na pomoc w tych trudach dnia codziennego przychodzą wózki inwalidzkie, które usprawniają życie seniorom, jak i ich podopiecznym. To doskonałe rozwiązanie, które pozwala w szybki sposób przemieścić osobę starszą z miejsca na miejsce czy też pozwolić jej zaczerpnąć świeżego powietrza na przejażdżce np. po parku. To, jaki wózek wybierzemy i w jakiej będzie on cenie, zależy w głównej mierze od posiadanych finansów, ale również od stanu zdrowia osoby potrzebującej. Wózki inwalidzkie dzielą się na dwie główne kategorie: manualne i elektryczne. Jeżeli osoba starsza jest w stanie sama prowadzić wózek, to dobrym wyborem jest dla niej wózek manualny. Jednak jeśli możliwości ruchowe takiej osoby są mocno ograniczone, należy zgłębić wiedzę na temat wózków elektrycznych, które posiadają bardzo dogodne funkcje dla osób o ograniczonych możliwościach ruchu przy jednoczesnym umożliwieniu jej poruszania się w sposób samodzielny.

Jakie są ceny wózków inwalidzkich

Koszt wózka inwalidzkiego zależy od jego rodzaju. Oczywiste jest to, że wózek elektryczny, wyposażony w specjalną elektronikę, która jest dostosowana do osób o bardzo ograniczonej możliwości ruchu, będzie o wiele droższy od wózka poruszanego manualnie, który nie potrzebuje takiego osprzętu. Ceny wózków manualnych wahają się w granicach od 2 tysięcy złotych po 6 tysięcy złotych. Natomiast wózki elektryczne to już koszt kilkunastu tysięcy złotych, a nawet kilkudziesięciu tysięcy, w zależności od rodzaju i marki sprzętu. Na rynku istnieje jeszcze jeden rodzaj wózków, a są nimi wózki inwalidzkie sportowe, przeznaczone dla osób uprawiających sporty. To koszt od 6 tysięcy do 8 tysięcy złotych. To, co najważniejsze w podjęciu decyzji, na jaki wózek się zdecydować i jaki będzie jego koszt, to oczywiście stan fizyczny osoby niepełnosprawnej. Te pomocne sprzęty i ich koszta uzależnione są przede wszystkim od danego modelu oraz udogodnień, jakie posiadają.

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem wózka inwalidzkiego dla osoby potrzebującej i nie jesteśmy obeznani w temacie, musimy zapoznać się z kilkoma ważnymi elementami, na które zwrócić uwagę podczas zakupu takiego rodzaju sprzętu. Przede wszystkim musimy być świadomi tego, że wózek inwalidzki powinien być wygodny, jak i tego, że wszystko, co najważniejsze podczas wyboru, to stan osoby, która będzie poruszała się wózkiem. Tu ważny jest rodzaj schorzenia czy też urazu, jaki nastąpił, czy osoba potrzebująca odczuwa ból podczas ruchu, czy mierzy się z chorobą przewlekła, czy też może jej niedołężność jest spowodowana udarem. Jeśli istnieje możliwość, najlepiej pozostawić kwestię wyboru osobie niepełnosprawnej, jednak jeśli takiej możliwości nie ma, trzeba poznać kilka ważnych szczegółów odnośnie wózków. Na rynku dostępne są wózki manualne i elektryczne.

Wózki manualne przeznaczone są głównie dla osób starszych, którzy są w stanie siłą mięśni wprawić wózek w ruch. I tu na uwadze należy mieć ilość siły seniora czy też jego możliwości ruchowe, aby mu nie zaszkodzić, a jedynie pomóc. Ten rodzaj wózków inwalidzkich dzieli się na dwie podkategorie: wózki stalowe i wózki aluminiowe. Wózki aluminiowe są lżejsze od stalowych, co jest przydatne, zwłaszcza podczas podróżowania i przetransportowywania sprzętu.

Wózki elektryczne natomiast polecane są dla osób, które nie są w stanie poruszać manualnie swoim wózkiem bądź też są w dużej części niezdolne do żadnego ruchu. Ten typ wózków doskonale radzi sobie w terenie, ponieważ ich budowa umożliwia pokonywanie nierówności terenu bez wkładania w tego jakiegokolwiek wysiłku. Niestety, z racji tego, że wymagają one większej ilości sprzętu są o wiele cięższe od wózków manualnych, nie mniej jednak posiadają dużo przydatnych funkcji, które pozwalają dopasować taki wózek elektryczny do indywidualnych potrzeb jego użytkownika, co jest zdecydowanie bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Istnieje jeszcze jeden zastanawiający problem, który jest jednym z głównych podczas zakupu wózka inwalidzkiego. To jego szerokość. Trudno bowiem dopasować odpowiednią szerokość wózka, zwłaszcza w momencie, kiedy osoba niepełnosprawna jest ograniczona ruchowo. By nie dopuścić do sytuacji, aby wózek nie okazał się zbyt wąski czy też zbyt szeroki, należy koniecznie wykonać pomiary osoby, która będzie ze sprzętu korzystała. W jaki sposób dokonać takiego pomiaru? Najlepiej podczas siedzenia osoby na krześle. Należy wtedy zmierzyć w linii prostej szerokość jego miednicy i dodać około 3 cm, by uzyskać wygodny wymiar wózka inwalidzkiego.

Komu przysługuje refundacja na wózek inwalidzki?

Niestety, zakup wózka inwalidzkiego to niemały wydatek. Na szczęście istnieje możliwość uzyskania dofinansowania takiego sprzętu uzyskanego z Narodowego Funduszu Zdrowia. Należy w takiej sytuacji udać się do lekarza prowadzącego, który to wypisze odpowiedni wniosek, a następnie z takim wnioskiem pójść do sklepu, który jest w stanie go zrealizować. Sytuacja taka wyglądałaby bardzo prosto, gdyby nie pewne ograniczenia, które zostały wprowadzone. Zgodnie z przepisami nie każdemu choremu przysługuje dofinansowanie na wózek. To, czy jest taka dopłata możliwa i na jaki sprzęt, zależy od stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej. Nie mniej, jednak jeżeli cena sprzętu mieści się w granicach dofinansowania, można otrzymać wózek za darmo. Kwoty dofinansowania proponowane przez NFZ to od 600 złotych do 3 tysięcy złotych. Najmniejsze dofinansowania obowiązują podczas zakupu wózka manualnego, za to te największe podczas wyboru wózka najdroższego, czyli elektrycznego.

Refundacja wózka inwalidzkiego manualnego może nastąpić w sytuacji, kiedy osobą potrzebującą jest dorosły czy też dziecko od 3 do 18 roku życia, posiadający trwałe ograniczenie możliwości chodzenia. Taki limit dofinansowania wynosi wtedy 600 złotych.

Refundacja wózka inwalidzkiego wykonanego ze stopów lekkich to możliwość dofinansowania do 1700 zł, a przysługuje ono osobom i dorosłych od 3 do 18 roku życia, które trwale utraciły możliwość samodzielnego chodzenia, ale są w stanie poruszać się na wózku bez pomocy innych osób.

Kolejna możliwość dofinansowania dotyczy wózka inwalidzkiego specjalnego, czyli takiego, który posiada napęd elektryczny, stabilizację obejmującą plecy o głowę czy też funkcję pionizacji. Taki rodzaj sprzętu przysługuje osobom i dzieciom od 2 do 18 roku życia w momencie, kiedy stwierdzono u nich porażenie i niedowład trzy lub czterokończynowy, dwukończynowy jednostronny lub niedowład skrzyżowany. Limit dofinansowania na taki sprzęt do najwyższa kwota z możliwych, a mianowicie 3 tysiące złotych.

Ile kosztuje wózek rehabilitacyjny?

Ile kosztuje wózek inwalidzki? Decyzja o zakupie wózka inwalidzkiego jest niekiedy koniecznością, a to wiąże się z poniesieniem niemałych kosztów. Co więcej, im sprzęt bardziej zaawansowany, tym będzie on droższy, nawet jeśli zdecydujemy się na dofinansowanie z NFZ. Niestety, niekiedy nie ma innej możliwości i taki właśnie sprzęt jest niezbędny do tego, by osoba niepełnosprawna mogła funkcjonować w sposób samodzielny, na ile to tylko możliwe. Jeśli osoba chora jest sparaliżowana czy też jej ciało nie jest w stanie poradzić sobie z napędem wózka manualnego siłą mięśni, konieczny będzie zakup wózka elektrycznego, który w takiej sytuacji będzie dla osoby niepełnosprawnej nieodzowną pomocą w poruszaniu się. Natomiast jeśli osoba niepełnosprawna jest w stanie poruszać się na wózku manualnym własnymi siłami, nawet jeśli nie jest to dla niej proste, najlepiej zdecydować się na taki rodzaj sprzętu. Dzięki sile, której trzeba użyć podczas napędzania wózka w ruch, następuje również jednoczesna rehabilitacja osoby niepełnosprawnej, ponieważ umacnia ona w taki sposób górne partie ciała, co jest dla niej bardzo pomocne w życiu codziennym.

Refundacja NFZ na wózki inwalidzkie

Dzięki wózkom inwalidzkim osoby niepełnosprawne są w stanie uzyskać pewien rodzaj niezależności, co jest dla nich bardzo ważne, zwłaszcza w kwestii samopoczucia psychicznego. Co prawda zakup wózka inwalidzkiego, czy to manualnego, czy elektrycznego wiąże się z poniesieniem sporych kosztów, warto jednak zrobić wszystko, by osoba niepełnosprawna zyskała możliwość poruszania się na tego rodzaju sprzęcie, co odciąży i ją i osoby opiekujące się osobami z problemami ruchowymi. Na szczęście istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na wózek inwalidzki z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Co prawda jest to uzależnione od schorzenia niepełnosprawnego i rodzaju niepełnosprawności, aczkolwiek dofinansowanie takie pomoże opiekunom osób niepełnosprawnych zakupić wózek rehabilitacyjny. To bardzo dogodne rozwiązanie, które ułatwia życie niepełnosprawnym, jak i osób, które poświęcają się ich opiece.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.